مرکز تجاری پانا در اسلواکی با هدف ایجاد ارتباطات و توسعه تجارت بین ایران واروپا درهای خود را به روی تجار و بازرگانان دو کشور گشود.
مرکز تجاری پانا عصر روز پنچ شنبه ۱۵ مارس در شهر براتیسلاوا افتتاح شد. هدف این مرکز ارائه فضا و خدمات تجاری به شرکت های ایرانی و اسلواک در کشور اسلواکی و برقراری ارتباط بین بازرگانان این دو کشور است. در مراسم افتتاحیه این مرکز که بصورت خصوصی برگزار شد جمعی ازفعالان اقتصادی اسلواکی و ایرانی ، مدیر بین الملل بانک OTP و اعضای اتاق بازرگانی اسلواکی حضور داشتند.
دکتر حسینی، موسس این مجموعه ضمن خوش آمدگویی به میهمانان سخنرانی خود را با اشاره به شهرت میهمان نوازی ایرانیان در کنار سابقه تجارت آنها در جاده ابریشم آغاز نمود و در ادامه نکاتی را عنوان نمود که موجبات سرمایه گذاری در دو کشور را فراهم نموده است.
وی افزود: کشور اسلواکی از نظر اقتصادی کشوری در حال توسعه پایدار است و همین امر باعث شده است ظرفیت های سرمایه گذاری و پتانسیل های تجاری بسیاری در این عرصه بوجود آید.
دکتر حسینی با اشاره به امنیت کامل ایران در منطقه نیز پتانسیل های سرمایه گذاری در این کشور را در حوزه های زیرساختی چون انرژی های نوین، آب، اتوماسیون و بهینه سازی خطوط تولید و صنایع نفت، گاز و صنایع پایین دستی جهت سرمایه گذاران اروپایی معرفی نمود.
همچنین با توجه به وجود سابقه تاریخی بازرگانی بین دو کشور ایران و اسلواکی و حضور پررنگ شرکت های ایرانی در سال های اخیر که به دنبال فضای جذاب برای سرمایه گذاری و مشارکت با اسلواک ها می باشند ابراز امیدواری کردند که در صورت حل شدن مسائل بانکی ایرانیان در این کشور روند تجارت نسبت به گذشته افزایش یافته و در سال آتی حجم مراودات حداقل به میزان دوبرابر کنونی رشد یابد.
حسینی سابقه خود در ایران و شناخت بازار ایران و حضور شرکای تجاری قوی در اسلواکی را مهمترین دلیل گشایش این مرکز تجاری دانست و عنوان نمود: از آنجاییکه نقش ترید سنترها بعنوان بخش خصوصی واسط در توسعه روابط تجاری بین المللی بسیار موثر است برآن شدیم تا با گشایش این مجموعه پل ارتباطی بین تجار ایران و اسلواک برقرار نموده و روابط تجاری دو کشور را توسعه دهیم.
دکتر حسینی با ابراز خرسندی از تاسیس کمیته مشترک ایران و اسلواکی و انتخاب اتاق یاسوج بعنوان اتاق معین اسلواکی در اتاق ایران حضور این دو نهاد را در حوزه مراودات دو کشور تاثیرگذار دانسته و ابراز امیدواری کرد با همکاری اتاق مشترک اسلواکی – ایران و اتاق بازرگانی اسلواکی در کنار بازرگانان دوکشور بتوانیم حجم مراوادات تجاری بین دو کشور را افزایش دهیم.
وی در انتهای سخنان خود به سایر خدمات ارائه شده در مرکز تجاری پانا چون دفاتر خصوصی، فضای کاری مشترک، اتاق جلسات، سالن مراسم و خدمات دفتری اشاره کرد و افزود این خدمات برای شرکت های تجاری که به دنبال فرصت تجاری در اسلواکی هستند و همچنین اسلواک هایی که در حال راه اندازی کسب و کار هستند و نیاز به استفاده از این خدمات با هزینه های معقول دارند آماده سرویس دهی می باشد.
مرتضی حسن زاده مدیر عامل پانایوروپ سخنران بعدی این مراسم بود که ضمن اشاره به خدمات ترید سنتر در زمینهB2B Mach Making ونقش ترید سنتر در بالا بردن روابط شرکت های اسلواک با شرکت ایرانی آمادگی مجموعه را در جهت تسهیل ورود شرکت های اسلواک برای ورود به ایران در سرمایه گذاری تشریح کرد. وی با اشاره به و جود تیم حرفه ای حقوقی در ایران و اسلواکی نقش ترید سنتر را از شروع تا پایان پروژه ها برای دو طرف تجاری بسیار مهم و تاثیر گذار اعلام کرد.
خانم اوا ززلوا مدیر امور مالی بین الملل بانک OTP یکی دیگر از سخنرانان این مراسم ضمن اشاره به سفر قبلی خود به ایران ، و شنیدن خبر برجام افزود: پس از امضای قرارداد ۱+۵ با رییس بانک مرکزی ایران جلسه ای ترتیب داده شد تا شرایط مراودات بانکی به حالت عادی بازگشته و تجارت های معوق با ایران را به سرانجام رسانده شود که متاسفانه به این مهم تا این ساعت نایل نشدیم
وی در ادامه افزود من بانک های ایرانی را یکی از حرفه ای ترین بانک های دنیا در طول سابقه شغلی خود می دانم
خانم ززلوا افزود: متاسفانه هنوز بعضی از مشکلات بر سر راه بانک ها هست و دلیل آن قانون تحریم آمریکاست که امیدواریم به زودی مرتفع گردد .
وی آمادگی خود را جهت کمک به شرکت های اسلواک در جهت ارایه اطلاعات مهم در نقل و انتقال مالی به ایران اعلام کرد و با اشاره به نقش منفی برخی رسانه ها در معرفی ایران از شرکت های اسلواک ها خواست فرصت ورود و سرمایه گذاری در ایران را از دست ندهند و حداقل یکبار به ایران سفر کنند
در پایان ضمن تبریک به دوستان ایرانی خود که این مجموعه تجاری را راه اندازی نمودند ابراز امیدواری کرد که این حرکت آغازی باشد برای توسعه روابط تجار دو کشور.
در ادامه خانم پاتریسیا ماگلوا در خصوص خدمات اداری که این مرکز تجاری به مشتریان خود توضیحاتی را عنوان نمودند وی با رونمایی سیستم هوشمند داشبورد الکترونیک ترید سنتر ویژه بازرگانان این تکنولوژی را یکی از مزیت های نسبی ترید سنتر دانست
سپس خانم زینب زارعی به نقش فضاهای مشترک کاری و روند رو به رشد این فضاها اشاره نمود و همچنین توانایی ترید سنتر را در برگزاری مراسم های تجاری در حوزه های مشخص بخصوص بخش استارت آپ ها ، حوزه آب و انرژی و غیره برشمرد .
در انتها نیز برنامه با بریدن کیک، معرفی مراسم نوروز و هفت سین، موسیقی زنده ایرانی و پذیرایی خاتمه یافت.